Birgün

Birgün nasıl yazılır?

Birgün nasıl yazılır? Sorusuyla birlikte sorulmakta olan birgün mü bir gün mü? İkilemi, bu yazının verdiği cevaplarla birlikte son bulmuş olacak. Birgün nasıl yazılır? Sorusunu soran herkesin karıştırdığı nokta, “bir” kelimesinin yazımı hakkında bilinen bilgi ile alakalıdır.

“Bir” kelimesinin yazımı, yanlış bilinmekte ve bu kelimenin her zaman birleşik olarak yazıldığı zannedilmektedir. Ancak bu durum zannedildiği gibi değildir.

“Bir” kelimesi genel olarak birleşik yazılırken bazı durumlarda ayrı yazılmaktadır. Birgün nasıl yazılır? Sorusu da bu ikilemin ortaya çıkartmış olduğu bir sorundur. Birgün mü bir gün mü? şeklindeki sorunun cevabı ‘bir gün‘ şeklinde olacaktır.

Genellikle “birgün” şeklinde yanlış yazılmakta olan kelimenin doğru yazılışı Türk Dil Kurumuna(TDK)’ya göre “bir gün” şeklindedir.

Kelimenin doğru yazılışını verdikten sonra sizlere tavsiyemiz, karıştırdığınız kelimelerin yazımlarını sitemizdeki “Doğru Yazılış Ara” bölümünden aratmanız ve kelimelerin doğru yazılışlarını öğrenerek yazılarınızda profesyonel bir seviyeye ulaşmanız ve Türk Dil Kurumunun kabul ettiği doğru yazımları, hiç kontrol etmeden de doğru yazabilecek seviyeye gelmenizdir.

Ayrıca hiçbir kelime aratmadan yazının altında bulunan “Diğer Doğru Yazımlar” bölümündeki yazı önerilerine tıklayabilir ve o yazıları da okuyabilirsiniz.

Kelimenin Doğru Yazılışı

birgün ✕ [YANLIŞ]

bir gün ✓ [DOĞRU]

Kelimenin Cümle İçinde Kullanımı

Bir gün bütün bu acılar bitecek. Ve o gün dönüp arkana bile bakmayacaksın.

KAYNAKÇA

Türk Dil Kurumu

http://tdk.org.tr/

https://sozluk.gov.tr/

Diğer Doğru Yazımlar

Yorum yapın