Birçok

Birçok nasıl yazılır?

Bu yazımızda, birçok nasıl yazılır? Sorusunun cevabını detaylı bir şekilde verecek ve birçok yazımı hakkında siz değerli okuyucularımızı bilgilendirmeye çalışacağız. Birçok nasıl yazılır tdk konulu yazımızı kaleme alırken birçok mu bir çok mu? Birçok birleşik mi yazılır? Birçok ayrı mı yazılır? Gibi soruları da cevaplayacak ve sorumuzu, tüm alternatifleriyle cevaplamış olacağız.

Öncelikle birçok nasıl yazılır? Sorusuna geçmeden, bu kelimenin neden bu kadar çok karıştırıldığını bilmemizde fayda vardır. Kelimenin bu kadar çok kişi tarafından karıştırılması ve yanlış yazılması, tamamen bir sözcüğünün nasıl yazıldığının yanlış bilinmesinden kaynaklanmaktadır. Bazıları bir kelimesinin doğru yazılışını, “bir kelimesi her zaman birleşik yazılır” tarzında ezberlerken bazıları “bir kelimesi her zaman ayrı yazılır” şeklinde bu kalıbı ezberlemekte veya öğrenmektedir.

Ancak birçok nasıl yazılır? Başlıklı yazımızda da göreceğimiz gibi, yukarıda belirttiğimiz doğru bilinen yanlışlar boşa çıkacaktır. Çünkü bir kelimesi ne her zaman birleşik yazılır ne de her zaman ayrı yazılır. Burada önemli olan nokta bir kelimesinin genel olarak birleşik yazıldığının ancak bazı durumlarda ayrı yazıldığının yani belirli istisnalara sahip olduğunun bilinmesidir. Eğer bu bilgiye sahip olunursa bir kelimesiyle yazılan tüm yazımlar doğru bir şekilde algılanacak ve uygulanacaktır.

Birçok mu bir çok mu? Sorusunun temelinde de yukarıda belirttiğimiz yanlış yatmaktadır. Yine aynı şekilde birçok yazımı hakkında olan birçok ayrı mı yazılır? Birçok birleşik mi yazılır? Birçok nasıl yazılır TDK gibi sorular da belirttiğimiz yanlış temelden kaynaklanmaktadır.

Birçok doğru yazılışı nasıldır?

Türk Dil Kurumu verilerine göre birçok kelimesinin doğru yazılışı birçok şeklinde yani birleşik olarak yazılmaktadır. Türk Dil Kurumu verileriyle birlikte imla kılavuzu verileri de kontrol edilerek, sık yapılan yazım yanlışları kapsamında değerlendirilen birçok kelimesinin doğru yazılışına ulaşılmıştır.

Birçok mu bir çok mu?

Birçok mu bir çok mu? Sorusunun cevabı da yukarıda belirttiğimiz gibi TDK‘ya göre birçok şeklinde birleşik olmalıdır.

Birçok ayrı mı yazılır?

Birçok ayrı mı yazılır? Diye soranlara vereceğimiz cevap da yukarıda belirttiğimiz gibi birçok şeklinde yani kelimenin ayrı yazılışı değil birleşik yazılışı olacaktır.

Birçok birleşik mi yazılır?

Birçok birleşik mi yazılır? Diye soranların da bilmesi gerekir ki birçok yazımı, bir çok şeklinde olmamalı ve Türk Dil Kurumu verilerine göre birçok şeklinde yazılmalıdır.

Birçok TDK

Birçok TDK sözlüklerine göre birleşik yazılmaktadır. Birçok nasıl yazılır? Sorusunun cevabı da haliyle bir çok şeklinde olmamakta ve birçok şeklinde olmaktadır.

Kısacası kelime, yazım yanlışları da göz önünde bulundurulduğunda karıştırılan sözcükler arasında olup birçok doğru yazılışı, bir çok değil birçok şeklindedir.

 

Kelimenin Doğru Yazılışı

bir çok ✕ [YANLIŞ]

birçok ✓ [DOĞRU]

Kelimenin Cümle İçinde Kullanımı

Birçok insan hayatta başarılı olamayacaklarını düşünür ancak bu aslında yanlış bir düşüncedir çünkü hayattaki başarı, çalışmanın kuvvetiyle paraleldir.

KAYNAKÇA

Türk Dil Kurumu

http://tdk.org.tr/

https://sozluk.gov.tr/

Diğer Doğru Yazımlar

Yorum yapın