Birader

Birader nasıl yazılır?

Bu yazımızda, birader nasıl yazılır? Sorusu üzerinde duracağız ve bilader kelimesiyle karıştırılan birader kelimesinin doğru yazılışını Türk Dil Kurumu verilerine göre belirteceğiz. Birader nasıl yazılır? Sorusunu cevaplarken aynı zamanda birader mi bilader mi? Birader TDK’ya göre nasıl yazılır? Birader doğru yazılışı nasıldır? Bilader mi birader mi? Sorularını da cevaplayacak ve yazımızı sonlandıracağız.

Öncelikle kelimenin doğru yazılışını belirtmek gerekirse kelimenin doğru yazılışı, bilader şeklinde değil birader şeklindedir. Kelimenin bilader olarak yanlış yazılmasının en büyük sebebi, halk arasında birader kelimesi yerine bilader kelimesinin sıkça kullanılmasıdır. Ayrıca bilader kelimesinin kelimenin doğru yazılışı birader kelimesine göre daha kolay okunabilmesi ve daha az efor sarf ederek ağızdan çıkması, bu husustaki en büyük etkendir.

Ayrıca birader ne demek? Sorusuna da cevap verecek olursak cevabımız Türkçe sözlüğe göre “kardeş” olacaktır. Yani birader kelimesinin anlamı “kardeş” demektir.

Her ne kadar kelime bilader olarak kullanılsa ve bilinse de bu Türk Dil Kurumu verilerine göre yanlıştır. Yani birader nasıl yazılır? Sorusunun cevabı, birader nasıl yazılır tdk verilerine göre bilader değil birader olmalıdır.

Kısacası kelimenin yanlış yazımı bilader şeklindedir. Ancak kelimenin doğru yazılışı birader şeklinde olmalıdır.

Kelimenin doğru yazılışını verdikten sonra sizlere tavsiyemiz, karıştırdığınız kelimelerin yazımlarını sitemizdeki “Doğru Yazılış Ara” bölümünden aratmanız ve kelimelerin doğru yazılışlarını öğrenerek yazılarınızda profesyonel bir seviyeye ulaşmanız ve Türk Dil Kurumunun kabul ettiği doğru yazımları, hiç kontrol etmeden de doğru yazabilecek seviyeye gelmenizdir.

Ayrıca hiçbir kelime aratmadan yazının altında bulunan “Diğer Doğru Yazımlar” bölümündeki yazı önerilerine tıklayabilir ve o yazıları da okuyabilirsiniz.

Birader kime denir?

Birader kime denir? Sorusuna da bir cevap verecek olursak birader, erkek kardeşe denmektedir.

Kelimenin Doğru Yazılışı

bilader ✕ [YANLIŞ]

birader ✓ [DOĞRU]

Kelimenin Cümle İçinde Kullanımı

Birader! Çocukla doğru düzgün konuş yoksa alırım façanı aşağı. Eğer doğru düzgün konuşmayacaksan hemen pılını pırtını topla ve buradan uza. Aksi halde gereken neyse onu yaparım haberin olsun.

KAYNAKÇA

Türk Dil Kurumu

http://tdk.org.tr/

https://sozluk.gov.tr/

Diğer Doğru Yazımlar

Yorum yapın