Bilumum

Bilumum nasıl yazılır?

Bu yazımızda birçok kişinin yazımını karıştırdığı bilumum kelimesinin yazılışı ve anlamını irdeleyeceğiz. Yani yazıda, bilumum nasıl yazılır? Bilimum nasıl yazılır? Bilumum mu bilimum mu? Bilimum nasıl yazılır TDK? Bilumum veya bilimum ne demek? Sorularını cevaplamış olacağız.

Bilumum nasıl yazılır? Sorusunu cevaplamadan önce bilumum ne demek? Sorusunun cevabını vermek, yerinde bir tercih olacaktır. Kelime Türkçe’ye Arapça’dan gelmiştir. Kelimenin anlamı topluca, hepsi şeklinde karşımıza çıkmaktadır. Çoğunlukla bilimum yazılışıyla karıştırılmakta ve minimum kelimesinin anlamıyla bağdaştırılmakta, ilişkilendirilmektedir.

Kelimenin anlamında değindikten sonra bilumum nasıl yazılır? Bilimum mu bilumum mu? Sorularını da kısaca cevaplayalım. Kelimenin doğru yazılışı bilumum’dur. Yani B-İ-L harflerinden sonra “U” harfi kullanılmaktadır. Bahsettiğimiz harfin “İ” şeklinde yani bilimum olarak yazılması, Türk Dil Kurumu verilerine göre hatalı ve yanlıştır.

Kısacası kelime bilimum şeklinde yazılırsa yanlış, bilumum şeklinde yazılırsa doğru olmaktadır. Kelimenin bu şekilde yazılmasının kaynağı Türk Dil Kurumu yani kısaltmasıyla TDK’dır.

Kelimenin doğru yazılışını verdikten sonra sizlere tavsiyemiz, karıştırdığınız kelimelerin yazımlarını sitemizdeki “Doğru Yazılış Ara” bölümünden aratmanız ve kelimelerin doğru yazılışlarını öğrenerek yazılarınızda profesyonel bir seviyeye ulaşmanız ve Türk Dil Kurumunun kabul ettiği doğru yazımları, hiç kontrol etmeden de doğru yazabilecek seviyeye gelmenizdir.

Ayrıca hiçbir kelime aratmadan yazının altında bulunan “Diğer Doğru Yazımlar” bölümündeki yazı önerilerine tıklayabilir ve o yazıları da okuyabilirsiniz.

Kelimenin Doğru Yazılışı

bilimum ✕ [YANLIŞ]

bilumum ✓ [DOĞRU]

Kelimenin Cümle İçinde Kullanımı

Hayatım boyunca zaten bilumum hüzün yaşadım arkadaş! Bir de senin saçma tavırlarınla kendimi üzemem. Hiç kusura bakma.

KAYNAKÇA

Türk Dil Kurumu

http://tdk.org.tr/

https://sozluk.gov.tr/

Diğer Doğru Yazımlar

Yorum yapın