Başkaldırmak

Başkaldırmak nasıl yazılır?

Ayaklanmak ve isyan etmek anlamlarını karşılayan başkaldırmak kelimesi, çoğu zaman baş kaldırmak şeklinde ayrı yazılmakta ve TDK‘ya göre yazım hatası yapılmaktadır. Başkaldırmak ayrı mı bitişik mi yazılır? Sorusunun cevabı, Türk Dil Kurumuna göre başkaldırmak şeklindedir. Yani kelime birleşik yazılmaktadır.

Kelimenin Doğru Yazılışı

baş kaldırmak ✕ [YANLIŞ]

başkaldırmak ✓ [DOĞRU]

Kelimenin Cümle İçinde Kullanımı

İmparatorluktaki etnik azınlıklar başkaldırınca, işler çığırından çıkmıştı.

KAYNAKÇA

Türk Dil Kurumu

http://tdk.org.tr/

https://sozluk.gov.tr/

Birader

Birader nasıl yazılır?

Bu yazımızda, birader nasıl yazılır? Sorusu üzerinde duracağız ve bilader kelimesiyle karıştırılan birader kelimesinin doğru yazılışını Türk Dil Kurumu verilerine göre belirteceğiz. Birader nasıl yazılır? Sorusunu cevaplarken aynı zamanda birader mi bilader mi? Birader TDK’ya göre nasıl yazılır? Birader doğru yazılışı nasıldır? Bilader mi birader mi? Sorularını da cevaplayacak ve yazımızı sonlandıracağız.

Öncelikle kelimenin doğru yazılışını belirtmek gerekirse kelimenin doğru yazılışı, bilader şeklinde değil birader şeklindedir. Kelimenin bilader olarak yanlış yazılmasının en büyük sebebi, halk arasında birader kelimesi yerine bilader kelimesinin sıkça kullanılmasıdır. Ayrıca bilader kelimesinin kelimenin doğru yazılışı birader kelimesine göre daha kolay okunabilmesi ve daha az efor sarf ederek ağızdan çıkması, bu husustaki en büyük etkendir.

Ayrıca birader ne demek? Sorusuna da cevap verecek olursak cevabımız Türkçe sözlüğe göre “kardeş” olacaktır. Yani birader kelimesinin anlamı “kardeş” demektir.

Her ne kadar kelime bilader olarak kullanılsa ve bilinse de bu Türk Dil Kurumu verilerine göre yanlıştır. Yani birader nasıl yazılır? Sorusunun cevabı, birader nasıl yazılır tdk verilerine göre bilader değil birader olmalıdır.

Kısacası kelimenin yanlış yazımı bilader şeklindedir. Ancak kelimenin doğru yazılışı birader şeklinde olmalıdır.

Kelimenin doğru yazılışını verdikten sonra sizlere tavsiyemiz, karıştırdığınız kelimelerin yazımlarını sitemizdeki “Doğru Yazılış Ara” bölümünden aratmanız ve kelimelerin doğru yazılışlarını öğrenerek yazılarınızda profesyonel bir seviyeye ulaşmanız ve Türk Dil Kurumunun kabul ettiği doğru yazımları, hiç kontrol etmeden de doğru yazabilecek seviyeye gelmenizdir.

Ayrıca hiçbir kelime aratmadan yazının altında bulunan “Diğer Doğru Yazımlar” bölümündeki yazı önerilerine tıklayabilir ve o yazıları da okuyabilirsiniz.

Birader kime denir?

Birader kime denir? Sorusuna da bir cevap verecek olursak birader, erkek kardeşe denmektedir.

Kelimenin Doğru Yazılışı

bilader ✕ [YANLIŞ]

birader ✓ [DOĞRU]

Kelimenin Cümle İçinde Kullanımı

Birader! Çocukla doğru düzgün konuş yoksa alırım façanı aşağı. Eğer doğru düzgün konuşmayacaksan hemen pılını pırtını topla ve buradan uza. Aksi halde gereken neyse onu yaparım haberin olsun.

KAYNAKÇA

Türk Dil Kurumu

http://tdk.org.tr/

https://sozluk.gov.tr/

Birçok

Birçok nasıl yazılır?

Bu yazımızda, birçok nasıl yazılır? Sorusunun cevabını detaylı bir şekilde verecek ve birçok yazımı hakkında siz değerli okuyucularımızı bilgilendirmeye çalışacağız. Birçok nasıl yazılır tdk konulu yazımızı kaleme alırken birçok mu bir çok mu? Birçok birleşik mi yazılır? Birçok ayrı mı yazılır? Gibi soruları da cevaplayacak ve sorumuzu, tüm alternatifleriyle cevaplamış olacağız.

Öncelikle birçok nasıl yazılır? Sorusuna geçmeden, bu kelimenin neden bu kadar çok karıştırıldığını bilmemizde fayda vardır. Kelimenin bu kadar çok kişi tarafından karıştırılması ve yanlış yazılması, tamamen bir sözcüğünün nasıl yazıldığının yanlış bilinmesinden kaynaklanmaktadır. Bazıları bir kelimesinin doğru yazılışını, “bir kelimesi her zaman birleşik yazılır” tarzında ezberlerken bazıları “bir kelimesi her zaman ayrı yazılır” şeklinde bu kalıbı ezberlemekte veya öğrenmektedir.

Ancak birçok nasıl yazılır? Başlıklı yazımızda da göreceğimiz gibi, yukarıda belirttiğimiz doğru bilinen yanlışlar boşa çıkacaktır. Çünkü bir kelimesi ne her zaman birleşik yazılır ne de her zaman ayrı yazılır. Burada önemli olan nokta bir kelimesinin genel olarak birleşik yazıldığının ancak bazı durumlarda ayrı yazıldığının yani belirli istisnalara sahip olduğunun bilinmesidir. Eğer bu bilgiye sahip olunursa bir kelimesiyle yazılan tüm yazımlar doğru bir şekilde algılanacak ve uygulanacaktır.

Birçok mu bir çok mu? Sorusunun temelinde de yukarıda belirttiğimiz yanlış yatmaktadır. Yine aynı şekilde birçok yazımı hakkında olan birçok ayrı mı yazılır? Birçok birleşik mi yazılır? Birçok nasıl yazılır TDK gibi sorular da belirttiğimiz yanlış temelden kaynaklanmaktadır.

Birçok doğru yazılışı nasıldır?

Türk Dil Kurumu verilerine göre birçok kelimesinin doğru yazılışı birçok şeklinde yani birleşik olarak yazılmaktadır. Türk Dil Kurumu verileriyle birlikte imla kılavuzu verileri de kontrol edilerek, sık yapılan yazım yanlışları kapsamında değerlendirilen birçok kelimesinin doğru yazılışına ulaşılmıştır.

Birçok mu bir çok mu?

Birçok mu bir çok mu? Sorusunun cevabı da yukarıda belirttiğimiz gibi TDK‘ya göre birçok şeklinde birleşik olmalıdır.

Birçok ayrı mı yazılır?

Birçok ayrı mı yazılır? Diye soranlara vereceğimiz cevap da yukarıda belirttiğimiz gibi birçok şeklinde yani kelimenin ayrı yazılışı değil birleşik yazılışı olacaktır.

Birçok birleşik mi yazılır?

Birçok birleşik mi yazılır? Diye soranların da bilmesi gerekir ki birçok yazımı, bir çok şeklinde olmamalı ve Türk Dil Kurumu verilerine göre birçok şeklinde yazılmalıdır.

Birçok TDK

Birçok TDK sözlüklerine göre birleşik yazılmaktadır. Birçok nasıl yazılır? Sorusunun cevabı da haliyle bir çok şeklinde olmamakta ve birçok şeklinde olmaktadır.

Kısacası kelime, yazım yanlışları da göz önünde bulundurulduğunda karıştırılan sözcükler arasında olup birçok doğru yazılışı, bir çok değil birçok şeklindedir.

 

Kelimenin Doğru Yazılışı

bir çok ✕ [YANLIŞ]

birçok ✓ [DOĞRU]

Kelimenin Cümle İçinde Kullanımı

Birçok insan hayatta başarılı olamayacaklarını düşünür ancak bu aslında yanlış bir düşüncedir çünkü hayattaki başarı, çalışmanın kuvvetiyle paraleldir.

KAYNAKÇA

Türk Dil Kurumu

http://tdk.org.tr/

https://sozluk.gov.tr/

Birtakım

Birtakım nasıl yazılır?

Bu yazımızda birtakım nasıl yazılır? Sorusunu cevaplayacağız. Birtakım yazılışını siz değerli okuyucularımıza verirken aynı zamanda birtakım yazımı nasıldır? Birtakım mı bir takım mı? Birtakım ne demek? Birtakım İngilizce nasıl yazılır? Sorularını da cevaplayarak kelimenin tüm detaylarını sizinle paylaşmış olacağız.

Öncelikle bu kelimenin Türk Dil Kurumu verilerine göre sık yapılan yazım yanlışları kategorisinde değerlendirildiğini belirtmemizde fayda vardır. Sık karıştırılan birtakım yazımının bu denli çok karıştırılmasının sebebi, kelimenin belli durumlarda birleşik belli durumlarda ayrı yazılmasıdır.

Birtakım doğru yazılışını arayan herkes bu nedenle bu kelimenin doğru cevabının tek olduğunu zannedip hemen sayfadan çıkmaktadır. Ancak kelimenin iki farklı durumda iki farklı yazılışı vardır. Bir takım ayrı mı yazılır? Ve Birtakım birleşik mi yazılır? Sorularının cevaplarını her iki duruma göre değerlendirip, sizlere küçük bir taktik vererek birtakım nasıl yazılır TDK konusunda bilgi sahibi olmanızı sağlayacağız.

Yazıyı bitirdikten sonra artık birtakım nasıl yazılır? Sorusuna dair kafanızda hiçbir soru işareti kalmayacaktır. Yazımızda kaynak olarak Türk Dil Kurumu, TDK Türkçe Sözlük, yazım kılavuzu ve imla kılavuzunu kullandığımız için öğrendiğiniz bilgilerin kesin olarak doğru olduğundan şüpheniz olmasın.

Birtakım mı bir takım mı?

Gelelim asıl sorumuz olan birtakım mı bir takım mı? Sorusuna. Öncelikle bunu iki farklı durumda değerlendirerek cevaplamamız gerekmektedir. Burada kullanacağımız joker ise “bazı” kelimesidir. Birtakım kelimesinin kullanıldığı yerlerde kelimenin yerine “bazı” kelimesini getirdiğimizde eğer anlamlı bir bütün oluyorsa birtakım yazımı, birleşik olarak yazılmaktadır.

Ancak eğer birtakım sözcüğünün yerine “bazı” kelimesini getirdiğimizde cümlenin anlam bütünlüğü bozuluyorsa orada kullanacağımız bir takım TDK sözcüğünün ayrı olarak yazılması gerekmektedir.

Birtakım ayrı mı birleşik mi yazılır?

Birtakım kelimesinin ayrı olarak yazıldığı durumlarda “bazı” kelimesi, birtakım kelimesinin yerine getirildiğinde ortaya anlamsız bir cümlenin çıkması gerekmektedir.

Örneğin;

Bu hafta sonu bir takım kurup maç yapalım diyorum. Ne dersiniz?
Bu hafta sonu bazı kurup maç yapalım diyorum. Ne dersiniz?

Gördüğümüz üzere bir takım kelimesinin yerine “bazı” sözcüğünü koyduğumuzda, ortaya anlamsız bir bütün çıkmaktadır. Anlamsız bir bütün çıkıyorsa oradaki birtakım yazımı ve birtakım kelimesinin doğru yazılışı ayrı olarak bir takım şeklinde yazılmalıdır.

Birtakım kelimesinin birleşik olarak yazıldığı durumlarda “bazı” kelimesi, birtakım sözcüğünün yerine getirildiğinde ortaya anlamlı bir cümlenin çıkması gerekmektedir.

Örneğin;

Birtakım adamlar arkamdan atıp tutuyorlarmış.
Bazı adamlar arkamdan atıp tutuyormuş.

Birtakım problemler sebebiyle aramıza kara kedi girdi.
Bazı problemler sebebiyle aramıza kara kedi girdi.

Gördüğümüz üzere birtakım yazımı, bu cümlelerde doğru olarak yazılmış yani birleşik olarak yazılmıştır. Çünkü kelimenin yerine “bazı” kelimesini getirdiğimizde ortaya anlamlı bir bütün çıkmıştır. Eğer anlamlı bir bütün çıkıyorsa birtakım nasıl yazılır? Sorusunun cevabı birtakım şeklinde birleşik olmaktadır.

Birtakım ne demek?

Birtakım ne demek? Ya da birtakım anlamı nedir? Sorularının da cevabı Türkçe Sözlük‘te şu şekilde verilmektedir: “bir bölüm, bir bölük, kimi.” Birtakım eş anlamlısının da “bazı” kelimesi olduğu belirtilmektedir.

Birtakım İngilizce’de nasıl yazılır?

Birtakım İngilizce yazılışı “some” “several” kelimeleriyle ifade edilmektedir. Duruma göre her iki kelime de kullanılabilmektedir.

Birtakım nasıl yazılır TDK

Son alt başlığımız olan birtakım nasıl yazılır TDK ya da bir takım nasıl yazılır TDK başlığını da yazımızı özetlemek amacıyla kullanalım. Birtakım nasıl yazılır TDK konusunu merak edenler için bu alt başlığa bakmaları yeterli olacaktır.

Birtakım yazımı ve birtakım doğru yazılışı, birtakım nasıl yazılır? Sorusunun cevabını verirken verilmiştir. Birtakım da bir takım da doğrudur. Her iki yazılış da doğrudur ancak Türk Dil Kurumu verileri ışığında kullanıldıkları yerler, kelimenin yazılış şeklini belirlemektedir. Bunun için tekrardan yukarıdaki alt başlığımıza bir takım mı birtakım mı? Birtakım ayrı mı yazılır birleşik mi? Kısmına bakmanız gerekmektedir.

Kelimenin Doğru Yazılışı

birtakım ✓ [DOĞRU] (“bazı” kelimesini karşılarsa)

bir takım ✓ [DOĞRU] (“bazı” kelimesini karşılamazsa)

Kelimenin Cümle İçinde Kullanımı

Birtakım adamlar gelip gelip seni soruyorlar. Tiplerini hiç beğenmedim. Sen ne haltlar karıştırıyorsun? Tefeciden borç mu aldın?

KAYNAKÇA

Türk Dil Kurumu

http://tdk.org.tr/

https://sozluk.gov.tr/

Birgün

Birgün nasıl yazılır?

Birgün nasıl yazılır? Sorusuyla birlikte sorulmakta olan birgün mü bir gün mü? İkilemi, bu yazının verdiği cevaplarla birlikte son bulmuş olacak. Birgün nasıl yazılır? Sorusunu soran herkesin karıştırdığı nokta, “bir” kelimesinin yazımı hakkında bilinen bilgi ile alakalıdır.

“Bir” kelimesinin yazımı, yanlış bilinmekte ve bu kelimenin her zaman birleşik olarak yazıldığı zannedilmektedir. Ancak bu durum zannedildiği gibi değildir.

“Bir” kelimesi genel olarak birleşik yazılırken bazı durumlarda ayrı yazılmaktadır. Birgün nasıl yazılır? Sorusu da bu ikilemin ortaya çıkartmış olduğu bir sorundur. Birgün mü bir gün mü? şeklindeki sorunun cevabı ‘bir gün‘ şeklinde olacaktır.

Genellikle “birgün” şeklinde yanlış yazılmakta olan kelimenin doğru yazılışı Türk Dil Kurumuna(TDK)’ya göre “bir gün” şeklindedir.

Kelimenin doğru yazılışını verdikten sonra sizlere tavsiyemiz, karıştırdığınız kelimelerin yazımlarını sitemizdeki “Doğru Yazılış Ara” bölümünden aratmanız ve kelimelerin doğru yazılışlarını öğrenerek yazılarınızda profesyonel bir seviyeye ulaşmanız ve Türk Dil Kurumunun kabul ettiği doğru yazımları, hiç kontrol etmeden de doğru yazabilecek seviyeye gelmenizdir.

Ayrıca hiçbir kelime aratmadan yazının altında bulunan “Diğer Doğru Yazımlar” bölümündeki yazı önerilerine tıklayabilir ve o yazıları da okuyabilirsiniz.

Kelimenin Doğru Yazılışı

birgün ✕ [YANLIŞ]

bir gün ✓ [DOĞRU]

Kelimenin Cümle İçinde Kullanımı

Bir gün bütün bu acılar bitecek. Ve o gün dönüp arkana bile bakmayacaksın.

KAYNAKÇA

Türk Dil Kurumu

http://tdk.org.tr/

https://sozluk.gov.tr/