Asya Yakası

Asya Yakası nasıl yazılır?

Asya Yakası nasıl yazılır? Sorusuna bu yazımızda detaylı bir şekilde cevap vereceğiz. Asya Yakası doğru yazılışı, çoğu kişi tarafından bilinmemekte ve kelimenin yazımı çoğu kez karıştırılmaktadır. Karıştırılan bu kelimenin doğru yazılışı bir ilke ve bir kural üzerinden vereceğimiz için yazıyı okuyan herkesin aklında kelimenin doğru yazımı kalmış olacaktır.

Asya Yakası nasıl yazılır? Diye soracak olursak öncelikle şu kurala değinmemiz gerekmektedir: “Yer adlarından sonra gelen ikinci kelime büyük harflerle yazılır.” Yani Aral Gölü kelimesinin yazımında da olduğu gibi Asya Yakası doğru yazılışı da Asya yakası şeklinde olmayacak ve Asya Yakası şeklinde olacaktır.

Türk Dil Kurumu ve TDK Türkçe Sözlük kaynaklarınca da doğrulanan bu yazım, yazım kuralları çerçevesinde ve imla kılavuzu çerçevesinde de incelenince karşımıza yine aynı şekilde çıkmaktadır. Yani Asya Yakası nasıl yazılır? Sorusunun cevabı, her iki kelimenin de büyük harfle başladığı şekilde olduğunda bizlere doğru cevabı vermektedir.

Asya Yakası mı Asya yakası mı?

Asya Yakası mı Asya yakası mı? Sorusunun da Asya Yakası nasıl yazılır? Sorusunun bir diğer alternatifi olduğunu açık bir şekilde söyleyebiliriz. Asya Yakası yazımı ve Asya Yakası doğru yazılışı, bu soruya da cevap verecek şekilde her iki kelimenin de büyük harfle başladığı şekilde olmalıdır.

Yazım kurallarına göre kelime, yukarıda da bahsetmiş olduğumuz “yer adlarından sonra gelen kelime büyük harfle yazılır.” kuralı gereğince büyük harflerle ifade edilmelidir. Bu kuralı bildikten sonra diğer tüm yazımlara uygulayabilir ve birçok yazım yanlışından kendinizi kurtararak Türkçe dil bilginizi geliştirebilirsiniz.

Asya Yakası nasıl yazılır TDK

Asya Yakası nasıl yazılır TDK konusuna da değinerek yazımızı özetleyecek olursak yazımızda genel olarak yer adlarına ilişkin bir hususu ve bir kuralı belirtmiş olduk. Farklı alt başlıklarda aynı yazımı inceledik ve Asya Yakası nasıl yazılır? Sorusunun doğru yazılışını aradık. Vardığımız sonuç ise şu şekilde oldu: Kelimenin doğru yazımı, Türk Dil Kurumu verilerine göre asya yakası veya Asya yakası veya asya Yakası şeklinde olduğunda yanlış, Asya Yakası şeklinde olduğunda doğru olmaktadır.

Kelimenin Doğru Yazılışı

Asya yakası ✕ [YANLIŞ]

Asya Yakası ✓ [DOĞRU]

Kelimenin Cümle İçinde Kullanımı

Asya Yakası, Avrupa Yakası’na göre bence daha çekici bir konumda yer alıyor. İnsanlar sokaklarda sıkışa sıkışa yürümüyor en azından.

KAYNAKÇA

Türk Dil Kurumu

http://tdk.org.tr/

https://sozluk.gov.tr/

Diğer Doğru Yazımlar

Yorum yapın