Aral Gölü

Aral Gölü nasıl yazılır?

Aral Gölü nasıl yazılır? Sorusuna bu yazımızda en detaylı bir şekilde cevap vermeye çalışacağız. Aral Gölü, bir özel isim olarak karşımıza çıkmaktadır. Kazakistan sınırları içerisinde bulunan Aral Gölü yazımı birçok kişi tarafından karıştırılmaktadır. Birçok özel ismin yazımında olduğu gibi Aral Gölü doğru yazılışı da karıştırılmakta ve Aral Gölü nasıl yazılır? Sorusu sorulmaktadır.

Kelimenin doğru yazılışı yer adlarının yazımıyla alakalıdır. Yazım kuralları çerçevesinde ve Türk Dil Kurumu verileriyle birlikte kelimenin yazımı ele alındığında şu genel ilkeye ulaşılmaktadır: “Yer adlarından sonra gelen boğaz, göl, deniz, dağ, göl nehir vb. isimler büyük harf ile başlar.” Yani Aral Gölü nasıl yazılır? Sorusunda da olduğu gibi ilk kelime olan “Aral” kelimesi bir yeri ifade etmektedir. Yer adından sonra gelen “Gölü” kelimesi de büyük harf ile başlamalıdır.

Aral Gölü mü Aral gölü mü?

Aral Gölü mü Aral gölü mü? Diye soracak olursak, bu sorunun da Aral Gölü nasıl yazılır? Sorusunun bir alternatifi olduğunu söyleyebiliriz. Aral Gölü doğru yazımının TDK verileri çerçevesinde küçük harflerle değil büyük harflerle yazıldığını söyleyebiliriz.

Yani kelimenin doğru yazılışı, yukarıda da belirttiğimiz ilkeye göre Aral Gölü şeklinde olmalıdır. Hem “A” harfi hem de “G” harfi büyük olmalı ve iki kelimenin de baş harfleri büyük olarak sözcük ifade edilmelidir.

Aral Gölü nasıl yazılır TDK

Aral Gölü nasıl yazılır TDK başlığında da yukarıda belirttiğimiz tüm unsurları toparlayacak olursak, yer adlarından sonra gelen boğaz, deniz, nehir, dağ gibi isimlerin büyük harfle başladığını söyleyebiliriz.

Yani yazımızın konusunu belirleyen Aral Gölü nasıl yazılır? Sorusunun cevabı da hem Türk Dil Kurumu hem yazım kılavuzu hem de imla kılavuzu çerçevesinde Aral gölü veya aral gölü veya aral Gölü şeklinde olduğunda yanlış, Aral Gölü şeklinde olduğunda doğru olmaktadır.

Kelimenin Doğru Yazılışı

Aral gölü ✕ [YANLIŞ]

Aral Gölü ✓ [DOĞRU]

Kelimenin Cümle İçinde Kullanımı

Aral Gölü hakkında bilgi edinmeden oralara gidersen, gölün ruhunu anlayamazsın.

KAYNAKÇA

Türk Dil Kurumu

http://tdk.org.tr/

https://sozluk.gov.tr/

Yorum yapın