Ağrı Dağı

Ağrı Dağı nasıl yazılır?

Ağrı Dağı nasıl yazılır? Sorusu birçok kişi tarafından merak edilen sorular arasında yer almaktadır. Hem ödevlerimizi yaparken hem de hayatın içinde çeşitli belgeleri hazırlarken karşımıza çıkan bu yer adlarına ilişkin yazım, kafamızı karıştırmaktadır. Ağrı Dağı doğru yazımı hakkında Ağrı Dağı mı Ağrı dağı mı yoksa Ağrıdağı mı şeklinde düşünüyor ve bir sonuca ulaşamıyoruz.

Bu noktada Ağrı Dağı nasıl yazılır? Sorusunun cevabı, oldukça önem kazanmaktadır. Ağrı Dağı TDK konusunun bu noktada doğru olarak bilinmesi gerekmektedir. Önceki birçok yazımızda da belirttiğimiz gibi yer adlarından sonra gelen ikinci kelime veya üçüncü kelime, eğer bir deniz, göl, nehir, dağ, boğaz, köprü gibi unsurlara ilişkinse ya da direkt bu kelimelerin kendisiyse büyük yazılır.

Kuralımızın bu olduğunu öğrendikten sonra Ağrı Dağı yazımı hakkında bildiklerimiz de muhtemelen değişmiş olacaktır. Ağrı Dağı nasıl yazılır? Diye sorduğumuzda artık cevabımızın Türk Dil Kurumu kuralı gereği Ağrı Dağı şeklinde olduğunu biliyoruz.

Ağrı Dağı mı Ağrı dağı mı?

Ağrı Dağı mı Ağrı dağı mı? Sorusu da Ağrı Dağı nasıl yazılır? Sorusunun bir alternatifini oluşturmakta ve arama motorlarında sıkça aranmaktadır. Yukarıda Türk Dil Kurumu verilerine göre kuralımızı verdiğimize göre artık sorunun cevabının Ağrı Dağı şeklinde her iki kelimenin de büyük yazıldığı şekilde olduğunu görmekteyiz.

Ağrı Dağı nasıl yazılır TDK

Ağrı Dağı nasıl yazılır TDK konusuna da son olarak değinecek olursak Ağrı Dağı nasıl yazılır? Sorusunun cevabının yer adlarından sonra gelen ikinci kelimenin dağ, nehir, köprü, boğaz vb. olması durumunda büyük yazılacağı bilgisiyle birlikte Ağrı Dağı şeklinde olduğunu söyleyebiliriz.

Ağrıdağı ve Ağrı dağı şeklindeki yazımların Türk Dil Kurumu verilerine göre yanlış olduğunu ve doğru yazımın Ağrı Dağı şeklinde olduğunu söyleyerek yazımızı sonlandırabiliriz.

Kelimenin Doğru Yazılışı

Ağrıdağı ✕ [YANLIŞ]

Ağrı dağı ✕ [YANLIŞ]

Ağrı Dağı ✓ [DOĞRU]

Kelimenin Cümle İçinde Kullanımı

Ağrı Dağı, Türkiye’nin en yüksek dağlarından birisidir.

KAYNAKÇA

Türk Dil Kurumu

http://tdk.org.tr/

https://sozluk.gov.tr/

Diğer Doğru Yazımlar

Yorum yapın