Aferin

Aferin nasıl yazılır?

Bu yazımızda, yazımı ve okunuşu sık karıştırılan sözcükler arasında olan ve sıkça yapılan yazım yanlışları arasında bulunan aferin kelimesini irdeleyecek ve aferin nasıl yazılır? Sorusuna cevap vereceğiz. Bu soruya cevap verirken aferim nasıl yazılır? Aferin mi aferim mi? Aferim yazılışı nasıldır? Aferim ne demek? Aferin anlamı nedir tdk? Gibi sorulara da cevap vereceğiz. Amacımız kelimeyi, tüm detaylarıyla siz değerli okuyucularımıza aktarmak ve aklınızda aferin doğru yazılışının yer etmesini sağlamaktır.

Aferin nasıl yazılır? Sorumuza cevap vermeden önce kelimenin merak edilen anlamını belirtmek, yerinde bir tercih olacaktır. Türk Dil Kurumu yani TDK ve imla kılavuzu verilerine göre aferim ne demek? Sorusuna cevap vermeye çalışacağız. Belirtmiş olduğumuz sorunun cevabını görmek için bir alt başlığa bakabilirsiniz.

Aferin ne demek?

Aferin ne demek? Diye soran okuyucularımıza cevabımız şu şekilde olacaktır. Doğru yazılışı aferin olan ancak genel olarak aferim tdk şeklinde kullanılan sözcüğümüzün anlamı, Türk Dil Kurumu verilerine göre “beğenilen bir iş, bir davranış için kullanılan bir alkışlama sözü.” şeklindedir. Kelimenin anlamı bu şekilde olsa da aferin sana (!) şeklinde kullanılan bir kalıp dilimizde ve halk arasında tam tersi bir durumu ifade etmek için kullanılmaktadır.

Aferim ne demek tdk?

Aferim ne demek tdk? Sorusuna da cevap verecek olursak yukarıda TDK‘ya göre yazmış olduğumuz anlamın aynısını cevabımız olarak kullanabiliriz.

Aferin İngilizcesi nasıl yazılır?

Aferin veya yanlış kullanımıyla aferim, İngilizce‘de “well done” “good for you” gibi kalıplarla ifade edilmektedir.

Aferin mi aferim mi?

Aferin nasıl yazılır? Ve aferim mi aferin mi? Sorularının cevapları da yazım yanlışları göz önünde bulundurulduğunda çok önemli bir hal almaktadır. Türk Dil Kurumuna göre yazımıza konu olan kelime, aferim şeklinde değil aferin şeklinde yazılmalı ve okunmalıdır.

Kısacası aferin nasıl yazılır? Diye soran birisine verilecek cevap, aferim olmamalı ve aferin olmalıdır. Aferin kelimesinin doğru yazılışı, belirttiğimiz şekildedir. İmla kılavuzu, yazım yanlışları ve TDK‘ya göre cevabımızı vermiş bulunmaktayız.

Kelimenin Doğru Yazılışı

aferim ✕ [YANLIŞ]

afferim ✕ [YANLIŞ]

afferin ✕ [YANLIŞ]

aferin ✓ [DOĞRU]

Kelimenin Cümle İçinde Kullanımı

Aferin sana oğlum. Bu şekilde başarılı olmaya devam et. Başarılı olmaya devam edersen karne hediyen olarak sana bisiklet alabilirim. Ancak eğer sen başarısız olursan aferin sana sözcüklerini farklı bir şekilde söyleyeceğim haberin olsun! Aferin size(!) der gibi yapıştırırım cümleleri sana.

KAYNAKÇA

Türk Dil Kurumu

http://tdk.org.tr/

https://sozluk.gov.tr/

Diğer Doğru Yazımlar

Yorum yapın