Adaptasyon

Adaptasyon nasıl yazılır?

Adaptasyon nasıl yazılır? Sorusu, günlük hayatta çok kullandığımız adaptasyon kelimesinin doğru yazılışını öğrenmek istediğimizden ötürü çokça sorulmaktadır. Bu nedenle bu yazımızda örnek cümle ve renklendirilmiş doğru yanlış yazım yöntemiyle adaptasyon yazımı hususunda doğru bilgileri Türk Dil Kurumu kontrolleri ışığında vermeye çalışacağız. Yazımızın tamamına göz attıktan sonra adaptasyon doğru yazılışı hakkında tam ve net bilgi sahibi olacak aynı zamanda da adaptasyon TDK hakkında hiçbir sorunuz kalmamış olacaktır. Bir yere adapte olma, uyum sağlama, uyarlama anlamlarına gelen adaptasyon doğru yazımı, aşağıda görüldüğü şekildedir.

Kelimenin Doğru Yazılışı

adabtasyon ✕ [YANLIŞ]

adaptasyon ✓ [DOĞRU]

Kelimenin Cümle İçinde Kullanımı

Sınıfa yeni gelen çocuk bir türlü, sınıfın ortamına adapte olamamıştı. Bu durumun neden kaynaklandığını merak ettiğimizde ise; öncelikle adaptasyon süreçlerini kontrol etmemiz gerektiğini fark etmiştik.

KAYNAKÇA

Türk Dil Kurumu

http://tdk.org.tr/

https://sozluk.gov.tr/

Asya Yakası

Asya Yakası nasıl yazılır?

Asya Yakası nasıl yazılır? Sorusuna bu yazımızda detaylı bir şekilde cevap vereceğiz. Asya Yakası doğru yazılışı, çoğu kişi tarafından bilinmemekte ve kelimenin yazımı çoğu kez karıştırılmaktadır. Karıştırılan bu kelimenin doğru yazılışı bir ilke ve bir kural üzerinden vereceğimiz için yazıyı okuyan herkesin aklında kelimenin doğru yazımı kalmış olacaktır.

Asya Yakası nasıl yazılır? Diye soracak olursak öncelikle şu kurala değinmemiz gerekmektedir: “Yer adlarından sonra gelen ikinci kelime büyük harflerle yazılır.” Yani Aral Gölü kelimesinin yazımında da olduğu gibi Asya Yakası doğru yazılışı da Asya yakası şeklinde olmayacak ve Asya Yakası şeklinde olacaktır.

Türk Dil Kurumu ve TDK Türkçe Sözlük kaynaklarınca da doğrulanan bu yazım, yazım kuralları çerçevesinde ve imla kılavuzu çerçevesinde de incelenince karşımıza yine aynı şekilde çıkmaktadır. Yani Asya Yakası nasıl yazılır? Sorusunun cevabı, her iki kelimenin de büyük harfle başladığı şekilde olduğunda bizlere doğru cevabı vermektedir.

Asya Yakası mı Asya yakası mı?

Asya Yakası mı Asya yakası mı? Sorusunun da Asya Yakası nasıl yazılır? Sorusunun bir diğer alternatifi olduğunu açık bir şekilde söyleyebiliriz. Asya Yakası yazımı ve Asya Yakası doğru yazılışı, bu soruya da cevap verecek şekilde her iki kelimenin de büyük harfle başladığı şekilde olmalıdır.

Yazım kurallarına göre kelime, yukarıda da bahsetmiş olduğumuz “yer adlarından sonra gelen kelime büyük harfle yazılır.” kuralı gereğince büyük harflerle ifade edilmelidir. Bu kuralı bildikten sonra diğer tüm yazımlara uygulayabilir ve birçok yazım yanlışından kendinizi kurtararak Türkçe dil bilginizi geliştirebilirsiniz.

Asya Yakası nasıl yazılır TDK

Asya Yakası nasıl yazılır TDK konusuna da değinerek yazımızı özetleyecek olursak yazımızda genel olarak yer adlarına ilişkin bir hususu ve bir kuralı belirtmiş olduk. Farklı alt başlıklarda aynı yazımı inceledik ve Asya Yakası nasıl yazılır? Sorusunun doğru yazılışını aradık. Vardığımız sonuç ise şu şekilde oldu: Kelimenin doğru yazımı, Türk Dil Kurumu verilerine göre asya yakası veya Asya yakası veya asya Yakası şeklinde olduğunda yanlış, Asya Yakası şeklinde olduğunda doğru olmaktadır.

Kelimenin Doğru Yazılışı

Asya yakası ✕ [YANLIŞ]

Asya Yakası ✓ [DOĞRU]

Kelimenin Cümle İçinde Kullanımı

Asya Yakası, Avrupa Yakası’na göre bence daha çekici bir konumda yer alıyor. İnsanlar sokaklarda sıkışa sıkışa yürümüyor en azından.

KAYNAKÇA

Türk Dil Kurumu

http://tdk.org.tr/

https://sozluk.gov.tr/

Aral Gölü

Aral Gölü nasıl yazılır?

Aral Gölü nasıl yazılır? Sorusuna bu yazımızda en detaylı bir şekilde cevap vermeye çalışacağız. Aral Gölü, bir özel isim olarak karşımıza çıkmaktadır. Kazakistan sınırları içerisinde bulunan Aral Gölü yazımı birçok kişi tarafından karıştırılmaktadır. Birçok özel ismin yazımında olduğu gibi Aral Gölü doğru yazılışı da karıştırılmakta ve Aral Gölü nasıl yazılır? Sorusu sorulmaktadır.

Kelimenin doğru yazılışı yer adlarının yazımıyla alakalıdır. Yazım kuralları çerçevesinde ve Türk Dil Kurumu verileriyle birlikte kelimenin yazımı ele alındığında şu genel ilkeye ulaşılmaktadır: “Yer adlarından sonra gelen boğaz, göl, deniz, dağ, göl nehir vb. isimler büyük harf ile başlar.” Yani Aral Gölü nasıl yazılır? Sorusunda da olduğu gibi ilk kelime olan “Aral” kelimesi bir yeri ifade etmektedir. Yer adından sonra gelen “Gölü” kelimesi de büyük harf ile başlamalıdır.

Aral Gölü mü Aral gölü mü?

Aral Gölü mü Aral gölü mü? Diye soracak olursak, bu sorunun da Aral Gölü nasıl yazılır? Sorusunun bir alternatifi olduğunu söyleyebiliriz. Aral Gölü doğru yazımının TDK verileri çerçevesinde küçük harflerle değil büyük harflerle yazıldığını söyleyebiliriz.

Yani kelimenin doğru yazılışı, yukarıda da belirttiğimiz ilkeye göre Aral Gölü şeklinde olmalıdır. Hem “A” harfi hem de “G” harfi büyük olmalı ve iki kelimenin de baş harfleri büyük olarak sözcük ifade edilmelidir.

Aral Gölü nasıl yazılır TDK

Aral Gölü nasıl yazılır TDK başlığında da yukarıda belirttiğimiz tüm unsurları toparlayacak olursak, yer adlarından sonra gelen boğaz, deniz, nehir, dağ gibi isimlerin büyük harfle başladığını söyleyebiliriz.

Yani yazımızın konusunu belirleyen Aral Gölü nasıl yazılır? Sorusunun cevabı da hem Türk Dil Kurumu hem yazım kılavuzu hem de imla kılavuzu çerçevesinde Aral gölü veya aral gölü veya aral Gölü şeklinde olduğunda yanlış, Aral Gölü şeklinde olduğunda doğru olmaktadır.

Kelimenin Doğru Yazılışı

Aral gölü ✕ [YANLIŞ]

Aral Gölü ✓ [DOĞRU]

Kelimenin Cümle İçinde Kullanımı

Aral Gölü hakkında bilgi edinmeden oralara gidersen, gölün ruhunu anlayamazsın.

KAYNAKÇA

Türk Dil Kurumu

http://tdk.org.tr/

https://sozluk.gov.tr/

Aferin

Aferin nasıl yazılır?

Bu yazımızda, yazımı ve okunuşu sık karıştırılan sözcükler arasında olan ve sıkça yapılan yazım yanlışları arasında bulunan aferin kelimesini irdeleyecek ve aferin nasıl yazılır? Sorusuna cevap vereceğiz. Bu soruya cevap verirken aferim nasıl yazılır? Aferin mi aferim mi? Aferim yazılışı nasıldır? Aferim ne demek? Aferin anlamı nedir tdk? Gibi sorulara da cevap vereceğiz. Amacımız kelimeyi, tüm detaylarıyla siz değerli okuyucularımıza aktarmak ve aklınızda aferin doğru yazılışının yer etmesini sağlamaktır.

Aferin nasıl yazılır? Sorumuza cevap vermeden önce kelimenin merak edilen anlamını belirtmek, yerinde bir tercih olacaktır. Türk Dil Kurumu yani TDK ve imla kılavuzu verilerine göre aferim ne demek? Sorusuna cevap vermeye çalışacağız. Belirtmiş olduğumuz sorunun cevabını görmek için bir alt başlığa bakabilirsiniz.

Aferin ne demek?

Aferin ne demek? Diye soran okuyucularımıza cevabımız şu şekilde olacaktır. Doğru yazılışı aferin olan ancak genel olarak aferim tdk şeklinde kullanılan sözcüğümüzün anlamı, Türk Dil Kurumu verilerine göre “beğenilen bir iş, bir davranış için kullanılan bir alkışlama sözü.” şeklindedir. Kelimenin anlamı bu şekilde olsa da aferin sana (!) şeklinde kullanılan bir kalıp dilimizde ve halk arasında tam tersi bir durumu ifade etmek için kullanılmaktadır.

Aferim ne demek tdk?

Aferim ne demek tdk? Sorusuna da cevap verecek olursak yukarıda TDK‘ya göre yazmış olduğumuz anlamın aynısını cevabımız olarak kullanabiliriz.

Aferin İngilizcesi nasıl yazılır?

Aferin veya yanlış kullanımıyla aferim, İngilizce‘de “well done” “good for you” gibi kalıplarla ifade edilmektedir.

Aferin mi aferim mi?

Aferin nasıl yazılır? Ve aferim mi aferin mi? Sorularının cevapları da yazım yanlışları göz önünde bulundurulduğunda çok önemli bir hal almaktadır. Türk Dil Kurumuna göre yazımıza konu olan kelime, aferim şeklinde değil aferin şeklinde yazılmalı ve okunmalıdır.

Kısacası aferin nasıl yazılır? Diye soran birisine verilecek cevap, aferim olmamalı ve aferin olmalıdır. Aferin kelimesinin doğru yazılışı, belirttiğimiz şekildedir. İmla kılavuzu, yazım yanlışları ve TDK‘ya göre cevabımızı vermiş bulunmaktayız.

Kelimenin Doğru Yazılışı

aferim ✕ [YANLIŞ]

afferim ✕ [YANLIŞ]

afferin ✕ [YANLIŞ]

aferin ✓ [DOĞRU]

Kelimenin Cümle İçinde Kullanımı

Aferin sana oğlum. Bu şekilde başarılı olmaya devam et. Başarılı olmaya devam edersen karne hediyen olarak sana bisiklet alabilirim. Ancak eğer sen başarısız olursan aferin sana sözcüklerini farklı bir şekilde söyleyeceğim haberin olsun! Aferin size(!) der gibi yapıştırırım cümleleri sana.

KAYNAKÇA

Türk Dil Kurumu

http://tdk.org.tr/

https://sozluk.gov.tr/

Azımsama

Azımsama nasıl yazılır?

Azımsama kelimesi azımsamak fiilinin isim halini oluşturmaktadır. Bir şeyi küçük veya yetersiz görmek anlamını ifade etmektedir. Kelime genel olarak azınsama şeklinde yazılarak hata yapılmaktadır. Azımsama TDK‘ya göre “m” harfi kullanılarak azımsama şeklinde yazılmaktadır.

Kelimenin Doğru Yazılışı

azınsama ✕ [YANLIŞ]

azımsama ✓ [DOĞRU]

Kelimenin Cümle İçinde Kullanımı

Arkadaşlarının elindeki parayı azımsaması, onu oldukça üzmüştü.

KAYNAKÇA

Türk Dil Kurumu

http://tdk.org.tr/

https://sozluk.gov.tr/